Federaal Geschiktheidsattest (FGA) - FILM
Transcription
Federaal geschiktheidsattest
Ik begon erover na te denken vlak na de knal. Ja, niet vlak na de knal, want toen wist ik eigenlijk niet meer waar ik was, of wat er juist gebeurd was.
En dan opeens waren er sirenes, brandweer. Zijn die er voor mij, vroeg ik mij af. Het gebeurde allemaal zoals in een film, alsof ik er zelf niet bij was.
En plots was daar dan die vrouw. Ik herkende haar van ergens. Was zij een collega? Was zij vrijwilliger bij de brandweer en mij nu aan het redden? En zij heeft mij terug in de realiteit getrokken en toen is het begonnen.
Dat moment heb ik beseft hoe belangrijk deze mensen zijn.
En dan ben ik erover beginnen nadenken. Een aantal dagen later wist ik het zeker: ik word brandweer!
Het begint allemaal met het behalen van een federaal geschiktheidsattest.
Dat is ingevoerd zodat alle brandweermannen en -vrouwen over heel België een gelijk basisniveau hebben.
Ze moeten mensen hebben die hun hoofd erbij kunnen houden, maar die ze dus ook samen een brandend gebouw durven in sturen.
Eerst werd ik op mijn kennis getest.
Voor brandweerman kregen we een vragenlijst op het niveau van het zesde middelbaar en als je direct voor officier gaat, is die op universitair niveau.
Gelukkig was ik voor die test geslaagd en mocht ik deelnemen aan de volgende proeven. Want als je niet slaagt voor één van die testen, dan moet je opnieuw beginnen en zo gaat het voor alle proeven.
Zo, mijn competentietest was achter de rug, tijd voor de operationele handvaardigheidstest.
Ik moest een aantal praktische proeven uitvoeren. Dat kunnen proeven zijn met elektriciteit, houtbewerking of loodgieterij.
Allemaal wel basis, maar toch niet gemakkelijk.
Ik moest veilig en nauwkeurig te werk gaan binnen een bepaalde tijd.
Mijn ervaring van de verbouwing in mijn huis kwam hier goed van pas.
Ik was geslaagd en ik mocht door naar de volgende proeven, de fysieke proeven, maar die zijn niet te onderschatten.
Proef één: 600 meter lopen en daarna de luchtladder: 30 meter omhoog, naar beneden kijken en mijn naam roepen.
Als je voor één van deze twee proeven niet slaagt, mag je niet verder.
Maar ik mocht verder: vijf keer optrekken, over een balk klauteren, dan moest ik over een smalle evenwichtsbalk, gehurkt lopen, opdrukken, een zeil door de gang trekken, een slang gevuld met water verslepen en een slang ophalen.
En dan de laatste test: de trappenloop.
Dan nog mijn 100 meter zwembrevet voorleggen en voilà, geslaagd voor de federale geschiktheidsproeven.
Het was een pittige dag, maar gelukkig was ik goed voorbereid.
Nu heb ik mijn federaal geschiktheidsattest op zak en is het tijd voor de volgende stap: gaan solliciteren bij mijn brandweerzone.
Je bent meer brandweer dan je denkt. 18.000 Belgen zijn het al …
Je bent meer brandweer dan je denkt. Brandweer, ook iets voor jou?
Je bent meer brandweer dan je denkt. Ontdek het op www.ikwordbrandweer.be.
Met dank aan brandweerzone Taxandria, vormingscentrum Paulo en Campus Vesta.